Po stopách sv. Urbana

Po celé generácie sa umenie dorobiť dobré víno i umenie vedieť ho v pokoji vychutnávať odovzdávalo ako samozrejmá súčasť života južných oblastí Slovenska. Rok sa delil podľa prác vo vinohrade, význam každého gazdu sa zvyšoval nie iba majetkom, ale povesťou o jeho pivniciach s jedinečným vínom i legendami o jeho účinku. Dodnes je Južnoslovenská vinohradnícka oblasť považovaná za jednu z najlepších. Ideálne podmienky najprv stvorila príroda: mierne zvlnená pahorkatina s ľahkými piesčitými pôdami, horúce letné a jesenné dni, mierne zimy. Potom ľudia postupne prišli na to, akým odrodám sa tu najviac darí, ako ich zušľachťovať až do tej najvyberanejšej a najlahodnejšej kvality.

Putovanie po tejto oblasti začnite vo Virte, ktorý je sídlom Rádu rytierov vín sv. Urbana. Členovia Rádu rytierov vín sv. Urbana obhospodarujú v 17 obciach Hurbanovského vinárskeho obvodu (v Bajči, Hurbanove, Chotíne, Marcelovej, Radvani nad Dunajom, Moči, Kravanoch nad Dunajom, Búči, Bátorových Kosihách, Modranoch, Šrobárovej, Dulovciach, Pribete, Svätom Petre, Imeli, Nesvadoch a Virte) okolo 1500 hektárov viniča. Nielen oni, ale aj vinári Strekovského vinohradníckeho rajónu majú snahu dbať o akosť tunajších vín a prinavrátiť im vyše tristo rokov starý dobrý chýr. Ochutnajte svieži rizling vlašský, s vôňu lipových kvetov, ktorý sa tu dorába. A pretože vás čakajú ešte mnohé koštovky, na každej zastávke si dožičte len jeden druh, hoci väčšina vinohradníkov má na svojich pozemkoch viac sort. Pri výrobe niektorých vín sa prísne oddeľujú, pri iných sa práve v tajuplných pomeroch miešajú... a svoje recepty si ich majitelia chránia. Známe je i víno Müller Thurgau - žltozelené víno s typickým muškátovým buketom; ale i Tramín červený, ktorého názov mierne zavádza, pretože ide o zlatožlté víno výraznej silnej arómy.

Obec Búč by ste mali navštíviť v septembri. Vtedy sa tu konajú známe oberačkové slávnosti, ktoré už dávno prerástli do najvýznamnejšieho podujatia tohto typu v regióne. Spojili sa s folklórom, tradíciami a skutočnou dobrou náladou. Ak vám ponúknu vynikajúce Rulandské biele, určite neodmietnite. Pri tomto zlatistom víne doslova platí, že čím staršie, tým krajšie. A keď ste už raz na oberačkových slávnostiach, ochutnajte aj niečo z červených vín. Povedzme zriedkavý Alibernet, jedno z najtmavších vín, aké sa u nás dorobia. Bátorove Kosihy sú ďalším zo stredísk dobrého vína a vynikajúcej Frankovky modrej z tunajších viníc. Červené, či presnejšie rubínové víno, pripomínajúce vôňu škorice a dubu... o ktorom jeho priaznivci hovoria, že je ako krv zrelej ženy: keď si myslíte, že spí, buble... Aj za vínom typu Chardonnay sa vyberie každý, kto má rád vína s výraznou vôňou. A pohľad na hospodára, usilovne vyväzujúceho výhonky hrozna, takmer nekonečné vinice na okolí, dáva tušiť, že k tomu, aby sme mohli popíjať, je treba rovnako nekonečne veľa práce. A pri nej sa tunajší vinári nikdy zahanbiť nedali.

Ak sa dá o nejakej obci v tomto regióne povedať, že v nej je každý odborníkom na víno, je to určite Svätý Peter a Strekov. V Strekove sa každoročne v júli koná tradičný Strekovský pivničný festival, ktorý má už svoje pevné miesto medzi domácimi i zahraničnými vinármi. V regióne sa pestujú snáď všetky kvalitné odrody bielych a červených vín, ale darí sa aj novým, ešte menej známym druhom. Napríklad mladá slovenská odroda Devín, ktorá bola do listín kultivarov zapísaná v roku 1997 si už tiež stihla urobiť dobré meno. A ešte spomeňme aj pozoruhodné „hajloky“, čiže vínne pivnice budované priamo vo vinohradoch. Zvonku vyzerajú ako poschodový úzky domček, ktorého spodná zadná časť je zapustená do kopca. Takto sa udržujú stabilné klimatické podmienky na dozrievanie vína odskúšané už po celé generácie. Majiteľ takéhoto domku si pokladá za česť, keď ho navštívite a hoci aj neznámym, dá ochutnať zo svojej vinotéky. Zvyčajne nechýbajú rovnako chýrne škvarkové pagáče. Tú kombináciu oceníte, ak si z vínka vypijete viac, než len symbolický dúšok... a ak budete mať šťastie, domáci pán zavolá muzikantov, zažijete skutočnú dolnozemskú zábavu. Veľkorysú, ohnivú, iskrivú, bujarú, omamujúcu... presne takú ako tunajšie vína.

Takže: „Na zdravie, príďte zas a nech vás sprevádza svätý Urban, patrón vinohradníkov.“